Zdraví

Není žádným tajemstvím, že řidič tramvaje musí projít zdravotními testy. To není až tak ojedinělé. Je mnoho zaměstnání, pro které je vstupní zdravotní prověrka podmínkou a často nepřekonatelnou překážkou. Z hlavy mě napadá třeba letectví. Tedy piloti, pak třeba strojvedoucí, policisté,… seznam je to dlouhý a může pokračovat do nekonečna. My se ale zaměříme na zdraví budoucích řidičů tramvají.

Jdeme na to! (foto vlastní)

Proč?

Přijde vám zvláštní otevírat seriál pro potenciální řidiče tramvají právě zdravím? Jak se říká: “zdraví máme jen jedno.” A právě proto je to první úkol, na kterém je dobré začít okamžitě pracovat. Práce řidiče je totiž náročná jak psychicky, tak i fyzicky. Pokud na to bude vaše tělo navyklé, máte o to větší šanci být na tu výzvu dobře připravení.

Ranní ptáče nebo noční sova?

Většina začínajících řidičů nastupuje po pár týdnech zácviků do tzv. “turnusu”. Jedná se o několikatýdenní rozpis střídání ranních a odpoledních směn v určité dny tak, aby měl řidič jednou za čas pár dní volno a zároveň odjezdil každý druhý víkend. Představte si to tak, že běžný člověk má pracovní týden od pondělí do pátku. Pokud chcete, aby jel řidič i o víkendu, vezmete dva z pěti pracovních dnů a uděláte mu v ty dny volno a volný víkend je pracovní. Jenže pak vám ve volný den řidič chybí. Proto se turnusy mezi sebou vykrývají, aby bylo každý den dostatek řidičů. V pondělí mám volno já, v úterý kolega Michal a ve středu tramvajačka Kája.

Střídání pracovních a volných dnů vás ale trápit nemusí. Je to jen o zvyku, že čerpáte volno místo o víkendu v týdnu a na víkendovou chalupu můžete vyrazit pouze každý druhý víkend. Ve vztahu ke zdraví je větším úskalím střídání typů směn. Pár dnů máte jako řidič ranní směny (tedy nástup někdy mezi 3:30 a 6:30 – podle vaší vzdálenosti od pracoviště/vozovny tedy můžete vstávat i klidně ve dvě ráno) a po volnu zase třeba odpolední směny (konec bývá běžně někde mezi 21:00 a 1:30). Suma sumárum se může stát, že v jednom jediném týdnu vstáváte i jdete spát ve 2:00. A to už je pro tělo hodně náročná výzva.

Občas na vás může vyjít i noční. Zde při zatažení. (Foto: David Povýšil)

Dobrý spánek

Měla by to pro vás být dost silná motivace pracovat na vašem spánku. Nespavostí totiž trpí každý čtvrtý člověk a někdy se odhady blíží i k 50 % dospělé populace. Zajistit si lepší spánkový rituál můžete už dnes. Pro začátek odložte mobilní telefon alespoň půl hodiny před spaním. Nejlépe se usíná, pokud čtete knížku nebo časopis. Tyto, na rozdíl od digitálních obrazovek, nevyzařují modré světlo, které náš spánek oddaluje. To samé platí, pokud nemůžete usnout. Telefon nechte odložený stranou. Nepomůže vám.

Moje „pracovní“ zóna (foto vlastní)

Dalším tipem na dobrý spánek je pokusit se oddělit spánkovou zónu od té aktivní. Hrajete rádi večer počítačové hry? Hrajte si u psacího stolu a v rozumnou hodinu hru uložte a vezměte si do ruky nové vydání herního magazínu. S tím se klidně vydejte do postele a půl hodiny si čtěte. Usnete daleko rychleji. Samozřejmě ne každý má tuto možnost, ale pokud to lze, udělejte si ze své postele místo pro relaxaci a aktivní buďte jinde.

O své zkušenosti se podělila známá tramvajačka Kája:

Já osobně už vím, že potřebuji minimálně 7 hodin spánku. Každý máme chytrý telefon a ten nám může říct, kdy bychom měli jít spát. Snažím se to plnit a když to nevyjde, přijde pelíškový den, kdy se vypne zvonění telefonu, vezme se do postele kniha a doma se vyhlásí: nikam nejdu, nic po mně nechtěj, dnes neexistuju. Pelíškové dny jsou dobré i k vyčištění hlavy a k relaxaci.

Karolína Hubková

Stravování

Další výzvou v oblasti zdravého životního stylu je kvalitní jídelníček. Když máte nástup brzy ráno, jen těžko se člověk přemlouvá, aby vstal o půl hodiny dříve a nachystal si na dlouhý den svačinu. Mnoho řidičů to řeší tak, že si připravuje jídlo na den dopředu. Směny bývají dlouhé, až 13 hodin a na konečné můžete být rádi za funkční mikrovlnku (to nebylo donedávna pravidlem). Člověk tak snadno utíká k rychlým prefabrikovaným pokrmům, jejichž nutriční kvalita je pokulhávající.

Zdravá svačina na delší směnu (foto vlastní)

Moje rada: trénujte vaření. Nic na tom není. I někdo tak nešikovný jako moje osoba to po pár pokusech zvládne levou zadní. Navíc jídlo, které si sami připravíte, je často stejně kvalitní nebo často lepší než to, co seženete hotové někde ve fastfoodu nebo supermarketu. Ne každý má to štěstí, že má skvělou maminku, která čirou náhodou bydlí u tramvajové smyčky a ochotně mi nosí o víkendech pětichodové menu. Pokud navíc zrovna do Řep nejezdím, jsem odkázaný na nachystanou svačinu. O finanční stránce vaření snad ani mluvit nemusím. Ušetříte i 50 % nákladů na stravování, pokud si jídlo chystáte doma.

Luxusní oběd s donáškou na konečnou (foto vlastní)

V otázce zda je pro tělo lepší jíst několikrát malé porce nebo standardně třikrát denně se vedou diskuze i v těch nejvyšších nutričních kruzích. O jedné nebo druhé metodě vás tedy přesvědčovat nebudu. Zvolte si, co vám vyhovuje, a udržujte tento režim doma i v práci. Vaše tělo pak bude mít dost energie po celý den. A to je při řízení třeba.

Pohyb

Práce řidiče je sedavé zaměstnání (pokud zrovna jako Tramvajačka Kája nebrázdíte Prahou v historických tramvajích, kde řidič stojí). Pokud je vaše tělo ve volnu aktivní, zvládne i dvanácti hodinovou směnu v sedě bez problému. Problém nastává, pokud trávíte ve strnulé poloze dvanáct hodin v práci a pak dvanáct hodin doma. Takže jak se v této oblasti na kariéru řidiče připravit? Vyberte si sport dle své chuti a provozujte ho!

Řidiči historických vozů na rozdíl od nás v práci stojí. Zde jsem vyfotil Pepu Hubka, manžela Káji. (foto vlastní)

Kolega Michal Fejfar to řeší takto:

Do práce nebo z práce chodím pěšky, omezuji cukry a nezdravé jídlo na minimum. Na konečné nesedím, ale projdu si vůz nebo v kabině stojím než odjedu. Ideální je do života zahrnout sportovní aktivitu. V mém případě je to aktuálně rotoped nebo posilování. V teplejším počasí kolo nebo brusle.

Michal Fejfar

Vaši volbu může ovlivnit tedy i roční období. Nebo pandemická situace. Michalova slova pro vás mohou být inspirací stejně jako výzva týmu podcastu Urban Caast. Mrkněte na jejich výzvu:

Pokud to je možné, navštěvuji několikrát do týdne fitness centrum a bazén. Ten mě udržuje v kondici. Když jsou zrovna tyto instituce zavřené, řeším to podobně jako Tramvajačka:

Poslouchám své tělo. Aby ne, když záda řvou bolestí. Do své rutiny postupně zařazuji jógu. Nejen že se u ní protahuju, ale zároveň čistím svoji mysl.

Karolína Hubková

V zimě bazén, v létě brusle. Každý si najde to svoje. (foto vlastní)

A pomoct tomu, aby vaše fyzická aktivita zajistila ten kýžený efekt můžete právě tím, že to spojíte s kvalitním stravováním a dobrým spánkem. Vaše tělo bude fyzicky fit a vám se snáze bude zápolit s poslední oblastí vašeho zdraví.

Psychická pohoda

Stejně jako o zdraví jste už možná slyšeli i pořekadlo “nervy mám jenom jedny.” Vím o čem mluvím. Sám jsem utekl k řízení tramvaje z pro mě stresující práce v kanceláři. V kabině tramvaje je mi dobře. Ale co si budeme namlouvat, není to vždy procházka růžovým sadem.

Často se mi stává, že dojde k situaci, která mě neuvěřitelně vytočí. Může jí být nepozorný chodec, řidič anebo špatně fungující technologie, třeba zpropadená světla, která mě zdrží na křižovatce několik minut. Aby člověk mohl dobře fungovat a správně reagovat na všechny vjemy kolem, je potřeba umět všechno tohle hodit za hlavu. Snadno se to říká, hůř se na to přichází. Každý vám poradí jinou techniku.

Jak zmiňuje Kája výše, i já vám můžu doporučit jógu (foto vlastní)

Nakažlivý úsměv tramvajačky Káji je jedním z dobrých příkladů. Pokud jsem mentálně nastavený tak, že jsem v práci rád a užívám si každou její chvilku, tak mě jedna náročná situace nemůže rozhodit. Stačí si říct “to se holt stává, jedeme dál” a je to. Chce to cvik. Z hluboka se nadechnout, když se to stane. Zkuste to. Například s rodinou. Občas si členové rodiny lezou na nervy. To je normální, když pár lidí sdíli menší prostor a vidí se až moc často. Řekl vám někdy příbuzný nepříjemnou zprávu, která vás vyvedla z míry? Zastavte se. Uvědomte si, že je máte rádi, v hlavě to hoďte za hlavu a přejděte to. Uvidíte, že vám bude líp, než když budete reagovat podrážděně. I druhá strana to ocení i když třeba ne slovy.

Pokud je to ze začátku náročné, možná vám pomůže mentor. Stáhněte si aplikaci Headspace. Je to nástroj, který vás nasměruje, jak začít s meditacemi. Říkáte si, to je zase něco pro sluníčkáře? Co vás nemá. Meditace je technika, jak se naučit zvládat přesně tyto denodenní situace, které jsou občas náročné pro každého z nás. Navíc pokud ji máte v angličtině, je to super trénink cizího jazyka. Žádná náročná slovíčka vás nečekají, je to intuitivní aplikace, kterou zvládne ovládat každý. A pokud je pro vás jazyk překážka, vyrazte na YouTube a jednoduše hledejte výraz “meditace”. Zdrojů tam je nepřeberné množství.

Závěr

To bychom měli. Pracujte na sobě. Pokud se zlepší alespoň jedna ze zmíněných oblastí vašeho zdraví, je to úspěch. Slibuji, že i když se nakonec rozhodnete dělat něco úplně jiného než řidiče tramvaje, budete se mít lépe a vaše tělo vám poděkuje. A pokud se z vás řidič nebo řidička vážně stane, super. Každý kolega, který chodí do práce šťastný a v dobré kondici je mezi námi vítaný. Tak co to bude? Odložíme dnes telefon a otevřeme knížku nebo si uvaříme dobrou večeři? Je to jen na vás.

Jeden komentář u “Zdraví”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *